Здравейте всички!
Днес ще се опитаме да разберем целта и тънкостите на избора на такова сравнително ново устройство за градинари като вертикулатор (скарификатор).
Моля, имайте пред вид, че представените в тази статия снимки на скарификатори на DAEWOO, може да не отговарят на наличните в сайта. Налични в момента са моделите от линка: Аератори DAEWOO
Да започнем със самия термин. Терминът вертикулатор е заимстван от английското “vertical cut” - буквално вертикален разрез и означава устройство за почистване на моравата и разрохкване на почвата.
Често терминът вертикулатор се споменава заедно с друг термин - скарификатор или аератор, който е от гръцки произход и буквално означава аерация.
И така, вертикалният аератор е устройство 2 в 1, което отговаря за поддържането на здравето на вашата морава. За по-лесно ще използваме термина скарификатор и за двете функции.
Скарификаторът е необходим за:
• почистване на моравата от суха трева (слама), мъх, отпадъци (косми от домашни любимци, паднали листа, дребни битови отпадъци);
• отстраняване на плевели след третиране с хербициди;
• подготовка на тревата преди внасяне на торове;
• ако моравата ви е на повече от две години, значи кореновата й система вече е нараснала достатъчно и трябва да се подобри;
• преди засяване на моравата с пресни семена или ако все още нямате морава, но планирате да създадете такава, тогава скарификаторът ще ви позволи да подготвите почвата за качествено засяване на тревната смеска;
• ако тревата е загубила здравия си вид и на моравата са се образували плешиви петна, това е ясен сигнал за закупуване на скарификатор.
Докато моравата расте, тревните издънки растат над повърхността на почвата или точно под повърхността, което кара моравата да се преплита и да образува пищен, плътен килим. С течение на времето тревата и издънките умират и се смесват с издънки с нов растеж. Слоят от мъртва трева или слама сам по себе си не е нещо лошо и дори изпълнява защитни функции на кореновата система от прегряване и прекомерно изпаряване на влага. Сламата става опасна за моравата, когато слоят се уплътни и расте на височина над 5 mm. В този случай естествената вентилация се нарушава и започва процесът на гниене на кореновата система, смъртта на младите издънки и образуването на плешиви петна по тревата. Подобна опасност за моравата представляват и други натрупвания: мъх, отломки или плевели, които, смесени със слама, многократно влошават ситуацията.
За премахване на този опасен за тревата слой от древни времена съществуват традиционни инструменти - градински гребла и ръчни скарификатори, които представляват иглена ролка с дълга дръжка. Въпреки това, с нарастващата популярност на селския живот и увеличаването на тревната площ в домакинствата, работата с такива устройства се превърна в много изтощителна и отнемаща време практика. Е, и разбира се, работата с ръчни инструменти не ви позволява да постигнете прецизност и равномерност на обработката на цялата площ, което означава, че няма да можете да постигнете идеално гладка морава дори след няколко часа болезнено почистване.
Скарификаторът трябва да се използва поне през два сезона – пролет и есен. Почистването и разресването на тревата също се препоръчва периодично през летния сезон.
Честотата на използване на скарификатора зависи от:
• възраст на моравата и редовност на грижите;
• дебелината на слоя слама, наличието на мъх и плевели, както и вида на тревата, например популярният днес райграс изисква по-рядка поддръжка;
• тип почва – в райони с високо съдържание на глина поддръжката трябва да се извършва по-често, отколкото в песъчливи почви;
• климатични характеристики на района или сезонни характеристики (суша/дъждове, температура).
Има три периода на използване на устройството:
• Март април;
• летен период;
• Септември.
През пролетта и есента е необходимо не само да се почисти тревата, но и да се насити кореновата система с кислород; тук ще ви е необходим вал с остриета, способни да режат почвата.
През лятото се препоръчва да се избягва активно въздействие върху почвата с помощта на иглена ос, това може да повреди както устройството, така и вашата морава.
Когато избирате ден за работа със скарификатор, трябва да вземете предвид три параметъра: температура, дъжд и слънце. Студената и суха почва трудно се прорязва, а мократа слама трудно се разресва и запушва устройството. Идеалното време е слънчев следобед. Избягвайте използването на скарификатор по време на периоди на суша - моравата се нуждае от дъжд, за да се възстанови активно.
1. Две до три седмици преди да използвате скарификатора, третирайте почвата срещу плевели.
2. Седмица и половина до две преди скарификацията оценете нивото на тревата на моравата. Избягвайте да косите трева ниско, за да запазите максимално влагата в листата. Намалете плавно височината на косене на интервали от 3-4 дни, докато височината на тревата достигне 4-5 cm.
3. Приложете третиране с хербицид седмица преди това, ако моравата ви е засегната от мъх. Мъхът се отстранява много по-лесно след предварителна обработка.
1. Оценете състоянието на моравата и височината на слоя слама в различните зони.
Бъди внимателен! Грижата за моравата не е случай, при който по-мощно и по-дълбоко означава по-добро. Съществува голям риск от разкъсване на твърде големи парчета трева и повреда на моравата. Колкото по-нежно е въздействието ви върху моравата, толкова по-бързо тя ще се възстанови и ще придобие здрав вид.
Настройте машината на дълбочината, на която остриетата докосват почвата, и направете няколко метра работа върху твърда, равна площ, като например вътрешен двор. Чрез постепенно регулиране на дълбочината изберете ниво, на което сламата се издига, без да разкъсва парчета пръст.
2. Първо минаване. Започнете от ъгъла, проправяйки си път по дългата страна на моравата. Когато стигнете до ръба, обърнете се и се върнете, движейки се успоредно, докато обработите цялата морава. Машината трябва така да работи, че въртящият се вал да не докосва почвата с ножове, за да се избегне повреда на чима.
3. Второто минаване трябва да бъде направено под ъгъл от 45˚ спрямо посоката на първото минаване. Ако направите преминаване под ъгъл от 90˚, има вероятност да повредите моравата и нейното възстановяване ще отнеме по-дълъг период.
4. Ако по време на второто минаване останат много отломки, изпълнете третото/четвъртото минаване всеки път, движейки се под ъгъл от 45˚ спрямо предишната посока на движение.
Бъдете готови да се справите с много боклук и бързо пълнеща се кошница при първите няколко преминавания. Всеки предпочита да се справя с тази ситуация по свой начин: за някои е по-удобно да изпразват коша често, докато други предпочитат да работят без кош и след това да събират боклука с гребло. Възможна е и комбинация от тези методи, тъй като с увеличаването на броя на преминаванията пълненето на кошницата се забавя.
5. Последното минаване трябва да се извърши с ниво на дълбочина около 5 mm за пълно проветряване на почвата (съсредоточете се върху вида и състоянието на почвата на вашата морава). Проветряването на моравата се препоръчва през пролетта и есента.
ВНИМАНИЕ! Трябва да сте подготвени, че веднага след третирането вашата морава ще изглежда ужасно, дори ако сте спазвали всички препоръки точно и сте действали внимателно, като използвате висококачествено устройство в работата си. Въпреки това, ако сте направили всичко правилно, моравата ви бързо ще се възстанови и ще придобие свеж, здрав вид.
1. Когато работите с меки почви, ще ви подхожда по-малко мощно устройство;
2. Оценете състоянието на моравата. По тежки почви и занемарена морава ще изисква закупуването на бензинова машина, тъй като лека електрическа машина няма да може да осигури качествена грижа.
3. Оценете площта на обработваемата площ. В рамките на 50 m² е достатъчно ръчно устройство, до 700-1000 m² можете да се ограничите до електрическо устройство, над 1000 m² желателно е бензинов скарификатор.
4. Оценете възможностите на вашата инфраструктура. Имате ли възможност да осигурите мощност за обработка на цялата площ на обекта? Не забравяйте да закупите удължителен кабел на макара и вземете предвид тази покупка в бюджета си, когато избирате устройство.
5. Слушайте себе си. Какво ще ви причини повече неудобства: някой се дразни, като постоянно гледа кабела, който се влачи зад него, а някой не може да понесе миризмата на бензин.
6. Проявете трезвост при оценката на техническите параметри. За съжаление, някои производители използват трикове при описанието на своя продукт или постигат външна прилика с висококачествени модели, като същевременно намаляват цената на всички вътрешни компоненти.
Обикновено логиката на потребителя идва от разбираемата предпоставка защо да плащате повече за рядко използвано устройство. Въпреки това, и особено при бензиновите машини, това съдържа неочевиден капан - рядкото използване не е достатъчно, за да се идентифицират бързо слабите места на машината и до началото на втория/третия сезон на употреба, потребителят, за съжаление, често остава с дефектна машина без гаранционна поддръжка. Обръщаме внимание и на необходимостта от поддръжка и правилно консервиране на устройството през зимата.
1. Ширината на обработваната площ и качеството на обработка не са еднакви. В преследване на купувача производителят се стреми да декларира възможно най-големия параметър на ширината на обработка и купувачът логично вярва, че колкото по-широк е, толкова по-малко ще трябва да се движи из района. Не винаги е така.
Обърнете скарификатора и проверете качеството и количеството на ножовете. Често при по-голяма ширина устройството има по-малко ножове, което означава, че с едно минаване със сигурност ще покриете по-голяма площ, но броят на минаванията ще трябва да се увеличи.
2. Най-често срещаното оплакване от скарификаторите е малката кошница, която трябва да се изпразни буквално след няколко десетки метра. Производителят отново играе на това и обещава увеличен размер на кошницата като доходоносен бонус, но не всичко е толкова просто. Важно е да запомните, че скарификаторът е леко устройство и теглото на кошницата, пълна със слама, ще измести центъра на тежестта назад и няма да позволи на машината да влезе дълбоко до желаното ниво. Разбирайки този недостатък, много производители отиват да направят дизайна на кошницата възможно най-лек, но тук ни очакват нови изненади.
Както писахме по-рано, оптималните условия за работа са сухо време. В случай на електрически модел тази препоръка става изискване, тъй като контактът на електрическия кабел с вода може да застраши безопасността на оператора. Работата на суха земя с кош без защитен капак означава интензивен поток от прах, летящ безпрепятствено към оператора. Вторият недостатък на олекотената дизайнерска кошница е слабото закрепване, което бързо започва да „ходи“ с често изпразване, към потока от прах се добавя поток от нарязана слама, а задната страна на кошницата започва да виси, пречейки с движението на устройството напред.
Бъдете внимателни, когато избирате: опитайте да премахнете и смените кошницата. Проверете дали има луфт в закрепването и дали кошницата приляга достатъчно плътно към тялото на машината. За съжаление, единственият сигурен начин за борба с бързото пълнене на коша е редовната грижа за тревата, а не маркетингови трикове с размера/теглото на коша.
3. Обърнете внимание на колелата – техния размер и шарка на протектора. Балансът на машината (не забравяйте за кошницата) и способността за преминаване на устройството (плъзгане на колелата по тревата) зависят от качеството на колелата. Некачествените колела и неправилно изчислената позиция водят до загуба на баланс и необходимост от постоянен натиск на оператора върху дръжката при движение напред, което неизбежно намалява контрола върху нивото на дълбочината и причинява очевиден дискомфорт.
5. Регулиране на позицията на дълбочината. Проверете работата на механизма - трябва да е доста чувствителен и лесен за превключване. Не забравяйте, че моравата може да има особености на терена, които изискват да промените височината на третиране няколко пъти, дори с едно минаване. Купете електрически модели с механизъм за плавно регулиране, като се има предвид ниското им тегло, има голяма вероятност устройството да „скача“ около зоната и да загуби ефективност при напускане на равна зона, което води до необходимостта от чести настройки на дълбочината.
6. Проверете качеството на изработката и защитата на устройството от прах и отломки. Ако защитата е лоша, бързото износване или повреда на двигателя и ремъка е неизбежно. Не забравяйте, че когато почиствате тревата, камъните и твърдите отпадъци могат да отскочат; за да се неутрализира това въздействие, тялото на устройството трябва да бъде направено от висококачествена пластмаса/метал. Разбира се, изискването за качество на материалите трябва да се прилага стриктно към ножовете и иглите на валовете, които носят основното въздействие при работа. Извършете пробна смяна на вала - не би трябвало да имате затруднения по време на смяната.
7. Обърнете внимание на дизайна на дръжките. Както вече казахме, устройството преминава през дълъг цикъл на съхранение извън сезона. Сгъваема дръжка ще бъде много полезна. Благодарение на него скарификаторът е удобен за съхранение и транспортиране в багажника. Проверете качеството на крепежните елементи. По време на монтажа всички точки на закрепване трябва да са здраво фиксирани и да нямат хлабина. Една крехка дръжка няма да ви позволи да контролирате напълно движението и да осигурите качествена грижа за моравата.
Както и да е, изборът е ваш! Ако имате въпроси, обадете се или заповядайте при нас - определено ще се опитаме да ви помогнем